The Awarded Films of 2016 Hsin-Yi Children’s Animation Awards


International Division / Top Prize
《Fox Fears》Director:Miyo Sato / Japan

Taiwan Division / Top Prize
《See You》Director:Man-Yun Chen/Taiwan

Taiwan Division / Honored Mention
《Dreamer》Director:Amy Wang / Taiwan

The Awarded Films of 2015 Hsin-Yi Children’s Animation Awards

International Division / Top Prize


The little Bird and the Squirrel / Lena von Döhren
Taiwan Division / Honored Mention


Beylf's Morning / Jun Chiu

BUNNY / Yu-Ching Hsiao

Delicious vegetables / Monster Chang
The 2015 Hsin-Yi Children’s Animation Awards Nominees

Nominees for International Division

《Bear Me. Forest》Director / Kasia Wilk
《Bear Story》Director / Gabriel Osorio
《Fair Winds》Director / Eri Kinoshita
《Fox Tale》Director / Doosun Shin
《Go To City ELE》Director / Wenyu Li
《Ivan and the Wolf》Director / ANNA LEVINSON
《JUAN Y LA NUBE》Director / Giovanni Maccelli
《Mr Violet》Director / Abbas Jalali Yekta-Mohammad Hossein Azam Pour
《My Grandfather was a cherry tree》Director / Olga Poliektova, Tatiana Poliektova.
《Scutes on my mind》Director / Megumi Ishitani
《Sticks and Stones》Director / Isaac King
《The little Bird and the Squirrel》Director / Lena von Döhren
《The Present》Director / Jacob Frey
《The Wires》Director / Tatiana Moshkova, Marina Moshkova

Nominees for Taiwan Division

《Angel Star》Director / Hsu, Wei-Cheng
《Ararat》Director / MooC Chen
《Beylf's Morning》Director / JUN CHIU
《Bubble Dream》Director / You-Sheng Xue
《BUNNY》Director / Yu-Ching Hsiao
《Butterfly Adventure》Director / PEI-WEN LIAO
《Catch Me》Director / Ying Yu Lin
《Delicious Vegetables》Director / Monster Chang
《Find》Director / Yin-Chun Yu
《First Launch》Director / WANG WeiXiu
《Light&Dark》Director / Ya-Ru,Chan
《Sweet Witch》Director / Chen Yi-Chun
《Sweet》Director / YA-JU,HSU
《The Reward》Director / Po-Chou Chi
《Tommy & Betty》Director / Li Yu Jie
《Two Peaches for Three Warriors》Director / Eden Chan
《Wish Upon the Star》Director / Kuen-Maw Chen

The Awarded Films of 2014 Hsin-Yi Children’s Animation Awards
2014 Hsin-Yi Children’s Animation Awards received a total of 189 entries from 38 countries worldwide. The Awarded Films:

International Division / Top Prize


The Gallant Captain / Katrina Mathers & Graeme Base
Taiwan Division / Honored Mention


Bus Stop / Cindy Yang

Black Bear Moon / Ta-Wei Chao

An Island / Yan-Ting Lai